تبلیغات
نماز - تأملی در صلوات بر حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)وآل پاکشان
 
نماز
چراغ هدایت‏گرى بشر، همواره روشن است؛ چنان‏كه نام پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم جاوید است. روزهاى مقدس خدا، یادواره‏هایى از فضایلند و امروز، رنگ و بوى صلوات گرفته‏ایم. امروز در فضایى آكنده از بغض و غزل‏گریه، دل را قرین عطر صلوات مى‏كنیم و در غمِ گل‏هاى محمدى شریك مى‏شویم. انگیزه‏اى فراهم شده تا با ارج نهادن به تلاش‏هاى بى‏وقفه حبیب خدا، از خوان پر كرامت صلوات بهره‏مند شویم. فرصتى مهیا شده تا پس از بررسى «معناى این ذكر شریف» و «چگونگى درود عرشیان و فرشیان»، و نیز بررسى «صلوات در قرآن كریم» و «نماز»، به مساحت معنوى این ذكر كوتاه بیشتر پى ببریم. از جمله بدانیم: «صلوات گناهان را از میان مى‏برد»، «وسیله برآمده شدن حاجات است»، «فقرزدایى مى‏كند»، «باعث استجابت دعا مى‏شود»، «نقش مهمى در قیامت و در سنجش اعمال دارد» و «در محو شدن گناهان مؤثر است».
با هم به سمت دشت اشراق صلوات گام برمى‏داریم: اللّهمّ صلّ على محمّد و آل محمّد.

در حزن بى‏شمار

مسجدالنبى در تراكم سوگ‏واژه‏هاى وداع، غمگنانه‏ترین تصویر امروز است. صلوات و محراب و منبر، در جامه اشكند و مهرانگیزترین خانه وحى، در حزن بى‏شمار. صحیفه‏هاى رسولان پیشین، در محضر شریف قرآن با دسته‏گل‏هاى تسلى نشسته‏اند. سرتاسر امروز، دریاى تیره ماتم است. بوى شرجى عزا، سرزمین شعرهاى آیین را فرا گرفته است. بیست و هشتم صفر، پاى هموارترین بیان‏ها را نیز به تیغستان اندوه كشانده است. تاریخ كه روزگارى هجرت طربناك پیامبر را تا مدینه عاشق دیده بود، اینك این هجرت غمبار را چگونه روایت كند؟ دستى كو تا غبار تلخ مرثیه را بزداید؟ همه هستى مصیبت زده‏اند. با كوچ زبده وجود، گرداگرد دین برگزیده، شیون‏هایى از تبار غروب است و ماتم‏سرایى. نگاه كن كنار رسالت سبزى كه بر دوش قلم نهاده شده، داغ بیست و هشتم صفر را.

معناى صلوات

صلوات در اصل به معناى دعاست و نماز را به دلیل دربرداشتن دعا، «صلاة» مى‏گویند. در عرف، صلاة را بر دو چیز اطلاق مى‏كنند: یكى «درود»، كه دعایى خاص است و دیگرى «نماز» كه عبادتى مخصوص است.
گفته‏اند حقیقت دعا آن است كه بنده با تمام اعضا خدا را بخواند. درود دهنده نیز باید گاه فرستادن صلوات، دلش با زبان موافق باشد و این الفاظ كوتاه و روشن را با تأمّل و توجه جان، همراهى كند.
پژوهش بیشتر در ترجمان صلاة، ما را به احتمال‏هاى دیگرى در این زمینه رهنمون مى‏سازد: گروهى صلاة را از «صله» دانسته‏اند و بر این عقیده‏اند كه نمازگزار حقیقى آن است كه در حال نماز، از خلق منفصل و به خالق متصل گردد، و درود دهنده كامل نیز آن است كه از آثار بدعت، منقطع و به انوار سنت متصل شده باشد. دسته دیگر، ریشه صلاة را «تصلیه» مى‏دانند كه به معناى پیروى است. بر این اساس، نمازگزار، پیرو شارع در امر او و درود دهنده، تابع پروردگار و فرشتگان خواهد بود، به فرموده آیه شریف: «إِنَّ اللّهَ وَ مَلائِكَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ». (احزاب: 56)

صلوات در قرآن كریم

قرآن مجید در آیات فراوانى، از آخرین سفیر الهى و این شخصیت پرفروغ عالم هستى، به شكل‏هاى گوناگون سخن گفته و چهره مقدس و ملكوتى‏اش را به تصویر كشیده است. گاه نام مقدسش را با تعظیم یاد مى‏كند. زمانى اطاعت از او را اطاعت از پروردگار و نافرمانى او را نافرمانى خدا برمى‏شمارد. گاهى به وجود پربركتش سوگند یاد مى‏كند و وقتى دیگر به دفاع از او برمى‏خیزد.
خداى كریم افزون بر بیان اوصاف پیامبراعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در قرآن مجید، احترام به آن حضرت را یكى از واجبات مسلمانان برشمرده و در آیاتى، همگان را به این امر مهم و وظیفه شرعى فراخوانده است. از جمله مصداق‏هاى آشكار احترام پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم، مسئله صلوات است. جالب این كه پروردگار پیش از آنكه چنین دستورى را صادر كند، نخست خود و فرشتگانش براى پیامبر، صلوات مى‏فرستند و سپس مى‏فرمایند: «اى مؤمنان! شما نیز به دلیل اداى احترام و رعایت حقوق رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم بر او صلوات و درود بفرستید». (احزاب: 56)

پیوند صلوات و نماز

در تفسیر منسوب به امام حسن عسكرى علیه‏السلام آمده است: «از حقوق نماز این است كه پس از نماز، با اعتقاد به اینكه پیامبر و آلش بهترین انتخاب شدگان هستند، بر آنها صلوات بفرستى». از امام صادق علیه‏السلام نیز روایت شده است: «روزه با دادن زكات فطره تمام مى‏شود، همان‏طور كه نماز با صلوات بر محمد و آلش به پایان مى‏رسد. كسى كه روزه بگیرد و عمدا زكات فطره ندهد، روزه‏اش، روزه نیست، همان‏گونه كه اگر كسى نماز بخواند و عمدا صلوات بر محمد و آلش را ترك كند، نمازش، نماز واقعى نخواهد بود».

صلوات، برطرف كننده نیاز

پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم مى‏فرمایند: «صلوات فرستادن شما بر من، باعث روا شدن نیازهایتان است. در این صورت، خدا را از شما راضى مى‏گرداند و اعمالتان را پاكیزه مى‏كند.» امام صادق علیه‏السلام روش خواستن حاجت را این‏گونه شرح مى‏دهد: «هرگاه اراده كردید چیزى از نیازمندى‏هاى دنیا را از خداوند سبحان بخواهید، ابتدا باید خدا را بستایید و سپس بر محمد و آل محمد صلوات بفرستید. آن‏گاه حاجت خود را از خداوند كریم درخواست كنید.» نیز از آن حضرت است كه: مردى وارد مسجد شد و پس از به‏جا آوردن نماز، دست به سوى درگاه خدا بلند كرد و نیازهاى خود را طلبید. پیامبر اكرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم كه در مسجد حضور داشت، با مشاهده این وضع فرمودند: این بنده در خواسته خود از خدا تعجیل كرد. سپس شخص دیگرى آمد و دو ركعت نماز گزارد و ثناى خدا را به‏جا آورد. آن‏گاه بر محمد و آل محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلمصلوات فرستاد و خدمت حضرت رسید. رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به او فرمودند: «دعایت در آستانه اجابت است».

برطرف شدن فقر با صلوات

فرستادن صلوات، توان‏گرى مى‏آورد و فقر را از انسان مى‏زداید. گویند: فقیرى در حال تنگ‏دستى پیامبر را در خواب دید. حضرت به او فرمودند: اگر مى‏خواهى بى‏نیاز شوى و خداوند براى تو از آسمان روزى برساند، بر من صلوات بفرست. پس از این خواب، آن مرد شروع به فرستادن صلوات كرد. چند روزى نگذشته بود كه در راه عبور از خرابه‏اى، پایش به خشتى خورد و هنگامى كه خشت كنار رفت، ناگهان چشمش به گنجى از طلا افتاد، ولى با خود گفت: پیامبر فرموده كه خدا از آسمان برایم روزى خواهد فرستاد. از این رو، به آن دست نَزَد و به خانه رفت. در خانه جریان را براى همسرش تعریف مى‏كرد كه به طور اتفاقى مرد یهودى‏اى كه همسایه آنها بود، صداى او را از پشت بام شنید و از محل گنج آگاه شد. یهودى، غلام خود را صدا كرد و سراغ گنج رفتند. وقتى به آن محل رسیدند، به غیر از چند مار و عقرب چیزى دیگر ندیدند. یهودى مار و عقرب‏ها را جمع كرد و به قصد انتقام از دروغ‏پردازى آن مردم مسلمان، آنها را به خانه آورد و از سوراخ پشت‏بام به خانه مرد مسلمان ریخت. همه مار و عقرب‏ها دوباره به طلا تبدیل شدند و آن مرد فقیر مسلمان به آرزوى خود رسید و خدا از آسمان برایش روزى فرستاد. یهودى از شدت شگفتى فریاد زد: این چه سرّى است كه كوزه پیش من پر از مار و عقرب بود و نزد شما پر از دینار؟ آن مرد مسلمان گفت: پیامبر اكرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به من فرمودند: اگر مى‏خواهى بى‏نیاز شوى، بر من صلوات بفرست. در این هنگام مرد یهودى اسلام آورد و مسلمان شد.
اگر از آفت دوران شكسته‏حال شوى 
امان طلب ز جناب مقدس نبوى 
و گر سهام حوادث تو را نشانه كند 
پناه بر به حصار درود مصطفوى 

استجابت دعا با صلوات

دعا براى رسیدن به مرحله استجابت، نیازمند صلوات است. امام صادق علیه‏السلام مى‏فرمایند: «هر كس، اگر حاجتى داشته باشد، باید اول بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد، سپس حاجت خود را بخواهد و در پایان دعا نیز صلوات بفرستد؛ زیرا حق تعالى، كریم‏تر از آن است كه دو طرف دعا را قبول كند و وسط دعا را نپذیرد. صلوات بر محمد و آل محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم، حجاب‏ها را برطرف مى‏كند.» بیان دیگر ایشان چنین بر جان‏ها مى‏نشیند: «همیشه میان دعا و مستجاب شدنش، حجابى مى‏آید و مانع مى‏شود، و تا بر محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم صلوات فرستاده نشود، آن حجاب برطرف نمى‏گردد».
بى‏بدرقه درود او هیچ دعا 
البته به منزل اجابت نرسد 

ارتباط پیامبران پیشین با صلوات

صلوات، مهریه حوّا بوده است. در أمالى شیخ صدوق آمده است كه حضرت آدم علیه‏السلام ده بار بر پیامبر صلوات فرستاد تا خداوند حوا را به ازدواج او درآورد.
امام هادى علیه‏السلام به عبدالعظیم حسنى فرمودند: حق تعالى ابراهیم را خلیل خود گردانید به دلیل آنكه بسیار بر محمد و آل او صلوات مى‏فرستاد.
خداوند به موسى علیه‏السلام وحى كرد: اى موسى! آیا مى‏خواهى من به تو، از كلامت به تو، از نگاهت به چشم تو، از روحت به بدن تو و از اندیشه‏ات به دل تو نزدیك‏تر باشم؟ موسى علیه‏السلام عرض كرد: آرى. خطاب رسید: اكنون كه جویاى این سعادت هستى، بر حبیب من، محمد مصطفى صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم صلوات بفرست؛ زیرا صلوات بر او، رحمت و نور است.

صلوات و رنج شیطان

روزى پیامبر اكرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلماز راهى عبور مى‏كرد. شیطان را دید كه خیلى ضعیف و لاغر شده است. از او پرسید: چرا به این روز افتاده‏اى؟ گفت: اى رسول خدا! از دست امت تو رنج مى‏برم. پیامبر فرمودند: مگر امت من با تو چه كرده‏اند؟ گفت: امت شما شش ویژگى دارند كه من طاقت دیدن آنها را ندارم: اول آنكه هر وقت به هم مى‏رسند، سلام مى‏كنند؛ دوم اینكه با هم مصافحه مى‏كنند؛ سوم آنكه هر كارى مى‏خواهند انجام دهند، ان شاءالله مى‏گویند؛ چهارم از گناهان استغفار مى‏كنند؛ پنجم تا نام شما را مى‏شنوند، صلوات مى‏فرستند و ششم آنكه ابتداى هر كار بسم الله الرحمن الرحیم مى‏گویند.

معرفى منابعى براى پژوهش درباره صلوات

1. سیدمحمدتقى مقدم، شرح صلوات و فواید و خواص آن، چاپ مشهد.
2. سید حسن رضوى قمى، درود محمدى صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم، چاپ 1385 قمرى.
3. سید محمد بن زین العابدین رضوى، متخلص به فنائى، صلوات و فضایل آن، چاپ اصفهان.
4. على درى اصفهانى، حكایت‏هاى شنیدنى از فضایل و آثار صلوات بر محمد و آل محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم، انتشارات نبوغ.
5. على میرخلف زاده، داستان‏هایى از صلوات بر محمد و آل محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم، انتشارات مهدى‏یار.
6. امیرحسین خادمى آملى، ختم صلوات، انتشارات مدین.
7. احمد بن محمد الحسینى اردكانى، شرح و فضایل صلوات، انتشارات میقات.
در روایتى مى‏خوانیم: «فرداى قیامت در ترازوى عدل الهى، چیزى سنگین‏تر از ذكر صلوات بر محمدو آل محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم نیست».

محو شدن گناهان با صلوات

امام رضا علیه‏السلام مى‏فرمایند: «كسى كه نمى‏تواند با چیزى گناهانش را پاك كند، پس بر محمد و آل محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم زیاد صلوات بفرستد؛ زیرا صلوات، گناهان را نابود مى‏سازد.» امام على علیه‏السلام هم فرموده اند: 
«صلوات فرستادن بر پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در محو كردن گناهان، از فرونشانیدن آب بر آتش، شدیدتر است».
در تاریخ آمده است: زنى، پسر نابینا و ناشنوایى داشت. روزى خدمت پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم رسید و درخواست كرد بچه او را شفا دهد. حضرت فرمودند: اى زن! اگر مى‏خواهى شفا یابد، بر من صلوات بفرست. آن زن برخاست و در مسیر خانه، هر گامى برمى‏داشت، یك صلوات مى‏فرستاد. هنگامى كه به خانه رسید، فرزند خود را سالم دید. پس خدمت پیامبر بازگشت و موضوع شفا یافتن فرزندش را به آن حضرت عرض كرد. حاضران در مجلس، شادمان گشتند. آن‏گاه جبرئیل نازل شد و عرض كرد: خداوند مى‏فرمایند: همان‏گونه كه او را به بركت صلوات شفا دادم، در روز قیامت، گناهان امت تو را نیز به بركت صلوات مى‏آمرزم.
سر خیل رُسُل، شافع روز عَرَصات 
بنمود به امت از كَرَم راه نجات 
فرمود خدا جمله گناهش بخشد 
هر كس كه براى من فرستد صلوات 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:19 ب.ظ
Hey, I think your website might be having browser compatibility
issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but
when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
گالری تصاویر
 • پرسش و پاسخ نماز
 • -

  وب هکس

  ابزار ذکر روز