تبلیغات
نماز - عبادت شبانه پا برجاتر است
 
نماز
شنبه 30 دی 1391 :: نویسنده :
عبادت در شب،‌ به ویژه در سحرگاهان و نزدیک طلوع فجر،‌ اثر فوق‌العاده ای در صفای روح،‌ تهذیب نفوس،‌ تربیت معنوی انسان،‌ پاکی قلب و بیداری دل،‌ تقویت ایمان و اراده،‌ تحکیم پایه‌های تقوی در دل و جان انسان دارد که حتی با یک مرتبه آزمایش،‌ انسان آثار آن را به روشنی در خود احساس می‌کند.
عبادت

امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند :‌ سه چیز از عنایان مخصوص الهی است:‌ عبادت شبانه،‌  افطار دادن به روزه داران و ملاقات برادران مسلمان.همچنین در جای دیگری می‌فرمایند : نماز شب گناهان روز را از بین می‌برد.

حقیقت و فواید و اهمیت شب چیست؟

خداوند شب و روز را خلق کرد تا مردم در روز به تلاش برای معاش خود بپردازند و شب را زمانی برای استراحت و تجدید قوای بدن قرار داد. آمد و شد (اختلاف) شب و روز باعث به وجود آمدن سال و ماه می‌شود و این اختلاف حکمت آمیز فضای مناسبی برای زندگی حیوانات و گیاهان و انسان ایجاد می‌کند آفرینش شب و روز از آیات و نشانه‌های الهی است که در هر کدام آن‌ها رمز و رازی نهفته است.

نماز شب یکی از نمازهای مستحب موکّد می‌باشد که جزای آن در قرآن «مقام محمود» و «قره العین» بیان شده است

آرامش و سکونتی که در شب نهفته است باعث تغییرات جسمی و روحی قابل توجهی در موجودات زنده بالاخص انسان می‌شود. اینکه شب چه چیز نهفته‌ای دارد که این همه مورد توجه در آیات و روایات می‌باشد، به تعبیر خود قرآن همان تاریکی، سکونت، پوشش حاصل از تاریکی و سکونش می‌باشد و این سکون و آرامش باعث آرامش روحی شگرفی در انسان می‌شود و به همین دلیل قسمت عمده خواب در شب صورت می‌گیرد به خواب فرورفتن همه موجودات عالم، تعطیلی کار و مشاغل روزانه و محیط آرام و ساکت شب، محل مناسبی برای عبادت و خلوت با معبود و معشوق یگانه هستی است خلوتی که در آن خلوص عبادت و قرب انسان بیش از هر زمان دیگری است.

پاداش نماز شب چیست ؟

نماز شب
نماز شب یکی از نمازهای مستحب موکّد می‌باشد که جزای آن در
قرآن «مقام محمود» و «قره العین» بیان شده است . یکی ازوالاترین شب‌ها، از نظر مقام و ارزش، شب مبارک قدر است که در  این شب امور یک سال انسان‌ها مقدر می‌شود و نزول قرآن کریم در این شب مبارک می‌باشد و اینکه نزول قرآن و مقدرات انسان در یک شب جمع شده شاید برای این باشد که قرآن نشان دهنده راه هدایت و سعادت است و ارتباط مستقیم با تقدیرات الهی برای انسان دارد و اگر انسان در راستای دستورات حکیم قرآن و سیره اهل بیت قرار گیرد می‌تواند خود مصداقی از لیله‌القدر شود.
إِنَّ نَاشِئَةَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْاً وَأَقْوَمُ قِیلًا
همانا برخاستن در شب برای عبادت و پرستش خدا دشوارتر و برای خواندن استوارتر است. (مزمل - آیه 6)

ناشئة:

معنایش قیام و برخاستن است. در روایتی از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نقل شده که فرمودند: برخاستن برای نماز شب در آخر شب است. همچنین از امام صادق علیه‌السلام نقل شده که فرمود: معنای ناشئة برخاستن انسان است از رختخواب آسایش فقط به خاطر کسب رضایت پروردگار متعال یعنی در برخاستن از خواب، تنها یک نظر دارد و یک اندیشه در سر می‌پروراند و آن نیت خالص برای اطاعت پروردگار است که هیچ ریا و شائبه‌ای در آن نیست.

اشد وطئا:

یعنی زحمت و مشقتش بیشتر است.

در روایات مکرر ذکر شده که بهترین اعمال دشوارترین و پر مشقت ترین آن‌ها است .

اقوم قیلا:

اقوم: از ماده قیام گرفته شده به معنای پا برجاتر و استوارتر.

روان‌تر و استوارتر خواندن قرآن و ادعیه و مناجات با قاضی الحاجات به سبب حضور قلب و فرو نشستن آوازه‌ها در دل شب.

و قیل: به معنای سخن گفتن است که در این آیه اشاره به عبادت و ذکر خدا و قرائت قرآن دارد.

از امام صادق علیه‌السلام نقل شده که فرمود: معنای ناشئة برخاستن انسان است از رختخواب آسایش فقط به خاطر کسب رضایت پروردگار متعال یعنی در برخاستن از خواب، تنها یک نظر دارد و یک اندیشه در سر می‌پروراند و آن نیت خالص برای اطاعت پروردگار است که هیچ ریا و شائبه‌ای در آن نیست

نماز شب در کلام وحی

در قرآن کریم متجاوز از ده مورد از شب زنده داران و متهجدین و آنان که پاسی از شب را به راز و نیاز مشغول می‌شوند و مشمول غفران و رحمت الهی می‌گردند ، یاد شده است به عنوان‌هایی از آن اشاره می‌شود .

دعوت پیامبر به شب زنده داری

خداوند به رسول اکرم (ص) چنین می‌فرماید :« و من اللیل فتهجّد به فافله لک عسی ان یبعثک الله ربک مقاما محمودا ، پاسی از شب را از خواب بر خیزید و ( قرآن و نماز ) بخوان ، این یک وظیفه‌ی اضافی برای توست تا پروردگارت به مقامی در خور و شایسته بر انگیزد » .(سوره‌ی اسراء/ 79)

بر خاستن از بستر برای راز و نیاز

خداوند می‌فرماید :« تتجافی جنوبهم عن المضاجهم یدعون ربهم خوفاً و طمعاً و مما رزقناهم ینفقون، آنان پهلوهای خود را از بستر گرم بر می‌گیرند و از خوش دوری می‌گزینند و خالق و رب خویش را می‌خوانند و ترس گناهان خویش به رحمت او چشم می‌دوزند و از آن چیزی که قسمت و روزی آنان کرده است ، انفاق می‌کنند .» (سجده /16).

سحرگاه زمان غفران الهی

نماز شب

قرآن مجید ، سحر خیزی را از صفات انسان پرهیزگار و خدا ترس می‌داند . خداوند در قرآن مجید می‌فرماید : « کانوا قلیلاً من اللیل ما یهجدون و با لا سحارهم یستغفرون ، آن پرهیزکارانی که به گمان در بهشت مکان داده شده‌اند ، آن‌هایی هستند که شب‌ها کم می‌خوابند و به عبادت مشغول می‌شوند ، اما به عبادت خود مغرور نیستند و در هنگام سحر از خدا طلب آمرزش می‌کنند ». (ذاریات /17)

امام صادق (ع) در تفسیر این آیه می‌فرماید : " کسی که در نماز وتر هفتاد بار « استغفر الله ربی و اتوب الیه » بگوید و یک سال مدوامت کند خداوند او را جز استغفار کنندگان در سحر « و المستغفرین با لا سحار » قرار می‌دهد و حتماً او را مشمول رحمت خویش می‌سازد .

نماز شب و تجدید قوا

عبادت‌های شبانه و نیایش‌های سحر گاهی پر از تلاوت آیات قرآن و وسیله‌ای برای باز سازی روحی و روانی انسان‌های با ایمان و پر هیزکار است .

در قرآن آمده است : « ان نا شئه اللیل هی اشد و طئاً و اقوم قیلا ... این دستور عبادت و تلاوت شبانه به خاطر آن است که برنامه‌ی عبادت و تعلیم ، شب پا بر جا و با استقامت‌تر است» (مزمل/6) .

برای نماز شب می‌توان به نماز شفع و وتر اکتفا کرد بلکه می‌توان به هنگام تنگی وقت ، تنها به نماز وتر اکتفا نمود . وقت نماز شب از نیمه‌ی شب تا فجر صادق است و هنگام سحر از سایر مواقع بهتر است و تمامی ثلث آخر شب « سحر » محسوب می‌شود و افضل از آن خواندن نماز شب ، نزدیکی‌های فجر است

قرآن و وصف شب زنده داران

خداوند در قرآن بندگان واقعی را شامل افراد ذیل می‌دانند ، انسان‌های صابر و شکیبا در بلایا و سختی‌ها ، راست گفتار و صادق ، فرمان بر از دستورات الهی در هر حال ، انفاق کنندگان اموال و آمرزش خواهان در سحر گاهان می‌داند که در نماز شب و نماز وتر شایسته است که هفتاد بار استغفار شود .

" الصابرین و الصادقین و القانتین و المنفقین و المستغفرین با لا سحار ، این بندگان صابر و شکیبا در بلایا و سختی‌ها ، راست گفتاران و فرمان بران در هر حال و انفاق کنندگان اموال در راه خدا و جویندگان استغفار خداوندی در سحر گاهان هستند »(آل عمران / 17)

کیفیت نماز شب

نماز شب 8 رکعت است و سپس دو رکعت نماز شفع و آنگاه یک رکعت نماز وتر که با فضیلت‌ترین نماز شب ، نماز وتر و شفع است و دو رکعت شفع برتر از وتر است .

برای نماز شب می‌توان به نماز شفع و وتر اکتفا کرد بلکه می‌توان به هنگام تنگی وقت ، تنها به نماز وتر اکتفا نمود . وقت نماز شب از نیمه‌ی شب تا فجر صادق است و هنگام سحر از سایر مواقع بهتر است و تمامی ثلث آخر شب « سحر » محسوب می‌شود و افضل از آن خواندن نماز شب ، نزدیکی‌های فجر است .(تحریرالوسیله / ج1/ص136)

نیایش بندگان در سحرگاهان از ویژگی‌های بندگان شایسته‌ی خداوند است ." و الذین یبیتون لربهم سجّداً و قیاماً ، کسانی که شب را برای پروردگارشان در حال سجده و قیام بیتوته می‌کنند . (سوره ی فرقان/ 64)

نتیجه گیری :

کسانی که خواب خوش شبانگاهی را بر خود حرام می‌کنند و در جایی که تظاهر و ریا وجود ندارد به ذکر خدا و قیام و سجود در پیشگاه با عظمت خالق هستی می‌پردازند و پاسی از شب را به مناجات مشغول و قلب و روح خود را با ذکر خداوند نورانی می‌سازند مشمول بخشش و رحمت خداوند خواهند بود .

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند : " رکعتا الفجر خیر من الدنیا و ما فیها ، دو رکعت نافله‌ی صبح برای تو از آن دنیا و آنچه در آن است بهتر می‌باشد ."

منبع" سایت تبیان


منابع :

سوز سحرگاهی ؛ مهدی راهبر

سجاده‌ی عشق ؛ محمد مهدی علی قلی

فضایل و آثار نماز شب، عباس عزیزی

سایت حوزه؛ مقاله علی محمد سلطان محمدی آرانی


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:42 ب.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup.
Do you have any methods to stop hackers?
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:02 ق.ظ
What's up Dear, are you truly visiting this web page daily,
if so then you will definitely obtain good experience.
جمعه 13 مرداد 1396 11:51 ق.ظ
What's up, its good article regarding media print, we all understand media is a impressive source of information.
شنبه 7 مرداد 1396 10:37 ق.ظ
Does your site have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send
you an email. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.

Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 04:42 ق.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more of
your magnificent post. Also, I've shared your website in my social networks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
گالری تصاویر
 • پرسش و پاسخ نماز
 • -

  وب هکس

  ابزار ذکر روز